Cami Halıları Nasıl Üretilir – Cami Halısı Fiyatları

Cami Halıları Bizlere Tarihimizin Hediyesidir

 

Cami halıları, acaba nasıl ortaya çıktı ve nasıl bu kadar yaygınlaştı? Bu sorunun cevabını incelediğimizde karşımıza yine ilginç bilgiler çıktı. İnsanlar doğduklarından beri sürekli olarak bazı ihtiyaçlarının peşinde koşmuşlardır. En önemli ihtiyaçlarından biri, her zaman için barınma olmuş ve bunun için bazı ağaç ve kaya kovuklarına barınak yaptıkları bile olmuştur. İlerleyen zaman ve gelişen teknolojiyle birlikte bu tip barınakların yerini evler almaya başlamıştır. Evlerin zeminlerine bir örtü örtme gereği de ortaya çıkmış ve kilimler bu ihtiyacı karşılamıştır. Zaman içerisinde dokuma tezgahlarının bulunması ile birlikte kilimlerle birlikte halılar da üretilir olmuştur.

 

Özellikle doğu toplumlarında çok yaygın olarak halıcılık işinin yapılması bu ihtiyacın bir sonucudur. İslamiyetin yayılması cami ve mescitlerin yapılmasını ve her bölgede bu ibadethanelerin yayılmasını sağlamıştır. İşte bu aşamadan sonra halıcılık sektörü, cami halıcılığı şeklinde bir ayrılmaya doğru gitmeye başlamıştır. Cami halısı ve mescit halısı ürünlerinin ortaya çıkış serüveni işte böyledir. Gelelim cami halıları nasıl son halini alıyor? Üretilme aşamalarında neler oluyor? sorularına…

Cami Halıları Nasıl Üretilir?

İslamiyet için en kutsal mekanlardan biri olan camilerin zeminleri, cami halıları ile kaplanmaktadır. Bu nedenle cami halıları üretilirken pek çok dikkat edilmesi gereken aşama vardır. Cami halısı kalitesi ve niteliğini belirleyen en önemli aşamaların başında da hammadde seçimi gelmektedir.

 

Geleneksel halıcılık üretim felsefesinde, halıların yünlerden imal edildiği gözlenmektedir. Oysa günümüzde sentetik hammaddeler kullanılarak akrilik cami halısı üretilmeye başlanmıştır. Yün cami halıları kullanım süresi ve konforu başta olmak üzere pek çok açıdan akrilik cami halısı çeşitlerine karşı üstünlüğe sahiptir.

 

Peki neden cami halıları ilk başlardan itibaren yünler ile imal edilmekteydi? Aslında bu sorunun cevabı, tarihin doğal gelişim süreci ile alakalıdır. Geçim kaynağı hayvancılık olan insanoğlu, hayvanların etinden ve sütünden olduğu kadar yününden de faydalanma yolunu seçmişlerdir. İlk zamanlardan itibaren hem giysiler hem de kilim ve halılar hayvancılık ile sağlanan yünler ile üretilmekteydi. Doğal bir ürün olan yün, uzun yıllar boyunca sağlıklı ve konforlu ürünler üretilmesini sağlamıştır. Günümüzde üretilen yün cami halıları da insan ve çevre sağlığı açısından oldukça faydalı ürünlerdir. Bununla birlikte oldukça uzun süreli kullanımlara uygun mukavemette olması yün cami halıları için en avantajlı özelliklerdir.

 

Teknolojinin gelişmesi ve nüfusa paralel olarak tüketimin de artması ile birlikte cami halısı ihtiyacı çoğalmıştır. Buna çözüm olarak doğal yün kullanımından uzaklaşılmaya başlanmıştır. Daha hızlı ve daha kolay üretilebilen sentetik hammaddeler vasıtasıyla akrilik cami halıları sektöre damga vurmaya başlamıştır.

 

Yün cami halıları ile kıyaslandığında kalite yönünden ve sağlığa zararları yönünden olumsuz tarafları bulunan akrilik cami halıları fiyat olarak oldukça uygundur. Sitemizde bulunan Cami Halısı Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler linkini tıklayarak aradaki farkları görebilirsiniz. Bu sayede cami halısı tercih ederken daha doğru bir karar alabilirsiniz.

 

Cami Halısı Desenleri Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

İnsanlar hislerini, duygularını, düşüncelerini ve anlatmak istediği her şeyi çizerek ya da belli sembollerle karşıya aktarmak istemektedirler. Cami halısı üzerindeki desenler de yine insanların duygu ve düşüncelerinin bir yansımasıdır. Bunları yansıtırken etrafta gördükleri, kendi çevrelerinde bulunan nesneleri ve diğer canlıları resme aktarmışlardır.

 

Bazen bir çiçek resmi, bazen güneşin yansımaları, bazen de bir canlının şekli halıların üzerine aktarılmıştır. Her birinin farklı bir anlamı olmakla birlikte algılanması da farklı farklı olmuştur.

Özellikle kadim Türk tarihine baktığımızda buğday, başak, güneş ve ağaç figürlerinin çok sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. İlk zamanlarında ana geçim kaynağı tarım olan bir halkın, halılar üzerinde bu tip desenler aktarması da normaldir. Cami halısı desenleri de yine bu etkenlerden etkilenmiş ancak çok daha çeşitli desenler de kullanılmıştır. Kullanılan desenlerin güzelliği ve birbiriyle uyumu Türk cami halıcılığı sektörünün dünya genelinde büyük bir saygınlık ve ün kazanmasını sağlamıştır.

 

Günümüzde halen Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinden bizlere aktarılan cami halısı desenleri kabul görmektedir. Ancak bunlarla birlikte yeni dönem çağdaş halıcılık desenleri de üretilmeye başlatılmış ve şu anda yeni cami halıları üzerine işlenmektedir. Sitemizde bulunan https://www.kasminahali.com.tr/  linkinden kaşmina halı tarafından üretilen klasik, geleneksel ve yeni dönem cami halısı desenlerini görebilirsiniz. Ayrıca yine aynı sayfada Kaşmina 2020 Koleksiyonu ile de ilk tanışan kişilerden olma şansını yakalayacaksınız.

 

Cami Halısı Fiyatları

Ülkemiz, tüm dünya geneline cami halısı ihraç etmekte ve bu alanda liderliği kimseye bırakmaktadır. Bununla birlikte, dünya ortalamasına nazaran cami halısı fiyatları Türkiye‘de oldukça düşük seyretmektedir. Bu nedenle cami halısı ihracatının her geçen gün artacağı değerlendirilmektedir.

Cami halısı fiyatları üzerindeki en temel etken faktör, halı hammaddesinin yün mü akrilik mi olduğu ile alakalıdır.

 

Daha sağlıklı ve konforlu bir kullanımı olan yün cami halıları fiyatları nispeten daha pahalıdır. Kullanım süreleri dikkate alındığında yün cami halılarının daha uygun ve makul bir alışveriş olduğu inancına erişilebilecektir. Akrilik cami halıları ise kullanıldığı hammaddenin daha ucuz olması sayesinde fiyat olarak daha ucuza satılabilmektedir.

 

Bu bilgilerden hareketle cami halısı fiyatları açısından en doğru bilgiye işin uzmanına sorarak erişilebilir. Bu konuda Kaşmina Halı yetkilileri ile 7 gün 24 saat iletişim kurabilirsiniz. Cami halıları ile ilgili aklınıza takılan her türlü hususta sizin en yakınınızda Kaşmina Halı olacaktır.

 

Siz de camiler için cami halısı ya da mescitler için mescit halısı almak veya halıları değiştirmek istiyorsanız Kaşmina Halı ile temasa geçebilirsiniz. Kaşmina Halı yılların getirdiği tecrübe ve işine duyduğu saygı ile sizlerin %100 memnuniyeti için sonuna kadar uğraşmaya devam edecektir. Arayın, farkımızı anlayacaksınız…

2020 ÜRÜN KATALOĞUMUZU İNDİRİN
Call Now Button
Open chat
1
Merhaba! Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize yazın...
Powered by